Selülit Tedavisi Uygulaması

Selülit Tedavisi

1.Selülit
Selülit özellikle kadınlarda görülen, cilt dokusunda meydana gelen ve cilde “portakal kabuğu” görünümü veren değişimlerin tümüdür. cilt altı yağ hücrelerinde yağın birikerek, dokularda suyun tutulmasıyla ortaya çıkan bir sorundur. Cilt altı yağ hücreleri arttıkça bu hücreleri tutan zarların şeklinde deformasyon oluşur. Doku esnekliğini yitirerek, ilmiksi bir hal alır. Estetiği son derece olumsuz etkileyen bu durum, egzersiz ve hatta en katı diyetlerle bile giderilemeyen selülitli bölgeler oluşturur. Selülit vücutta genellikle 3 ana evrede gözlenir: Evre 1:ciltte portakal kabuğu görüntüsü sadece iki parmak arasında kıstırıldığında veya sert bir yüzeye oturulduğu zaman görülür. Evre 2: portakal kabuğu görüntüsü ayaktayken belirginleşir, yatar pozisyonda kaybolur. Evre 3: portakal kabuğu görüntüsü ayakta veya yatar pozisyonda her zaman görünür.

Selülit Tedavisi ile ilgili En Sık Sorulan Sorular
2.Selülit Teşhisini Kendimiz Koyabilir Miyiz?
Evet. Cilt iki parmak arasında kıstırıldığında, cildin dış tabakasında girinti ve çıkıntılar meydana gelir ki tıpta buna portakal kabuğu görünümü denir.

3.Selülit Kadınlarda Hangi Bölgelere Yerleşir?
Uyluğun üst kısmı, dizin ve bileğin iç kısımları, kaba et ve baldırların arkası ve üst bacaklara genelde süvari pantolonu şeklinde yerleşir.

4.Selülit Rejimle Geçer Mi?
Selülit zayıflama rejimlerine karşı direnç gösterebilir. Bu durumda özel bir tedavi gerektirir.

5.Selülit Ağrılı Mıdır?
Evet, selülit ağrılı olabilir. Ağrının şiddeti selülit`in sinir liflerinin üzerine yapmış olduğu basınç derecesiyle orantılı olarak değişir.

6.Selülit`in Nedenleri Nedir?
1-Kontrolsüz kilo alımı 2)Yetersiz aktivite 3-Soya çekim: 4-Hormonal nedenler: Hiper folikülin. Yani kadınlarda yumurtalardan salgılanan folikülin hormonunun artışı. Bu hormon, dokularda su tutma özelliği nedeniyle selülit`e zemin hazırlar. 5-Dolaşım bozukluğu (damar yetmezliği): Selülit ve damar yetmezliği birbirine paralel gider. Yani selülit damar yollarında oluşur ve damarları sarar, sıkar. Bu durum kan dolaşımını daha da zorlaştırır ve varisler meydana gelir. Bu da damar yetmezliği, selülit, varis ve daha ileri derecede damar yetmezliği olarak gittikçe ciddi boyutlara varır. 6-kabızlık 7-hipotiroidi 8-doğum kontrol hapı 9-bazı ilaçların kullanımları

7.Selülit’te Nasıl Bir Beslenme Rejimi Uygulanmalıdır?
Rejimin, su açısından zengin, tuz açısından zayıf olması gerekir. Selülit tedavisinde tuzu asgari düzeye indirmek gerekir. Balık, kabuklu deniz ürünleri, kümes hayvanı ve yumurta yenilerek protein açısından zengin bir beslenme uygulanır. Proteinler ödemi önler ve iştah artırır. Şekerlemeler, hamur işleri, bakliyat kaldırılmalı, alkolden uzak durulması gerekir. Zira alkol kanda yağa dönüşür ve vücutta birikir.

8.Lipoliz Nedir?
Yağ hücrelerinin boşluğunda depolanan yağların kimyasal olarak parçalanması ve eritilmesi, enerji olarak vücuda verilmesi olayı olarak tanımlanır.

Selülit ile Başetme (Selülit Tedavisi)
9.1-LPG Cellu M6 Keymodule-i
Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkin kurumu “Food & Drug Administration“ın selülit konusunda belge verdiği, dünyadaki tek cihaz olan LPG Cellu M6 keymodule i selülit tedavisinde yeni bir tedavi çağının öncüsü olarak bilinmektedir. Cellu M6 keymodüle yüksek teknolojiyle özellikle hypodermal yağ hücreleri üzerinde etkin pozitif değişiklikler sağlanmaktadır. LPG yöntemiyle selülit tedavisinde, cildin mikrodolaşımı yeniden sağlanarak bağ dokusunun kendini tamir etmesine yardım etmekte böylece cildin tonu ve görünümüne katkı sağlamaktadır. Selülitlere karşı mücadelenizde dostunuz, sağlığınızın kaynağı LPG, her yaşta kadının faydalanabileceği zamanın yıpratıcı etkilerini geri çeviren etkili bir selülit tedavi yöntemidir. Lpg İle Selülit Tedavisinin Estetik Amaçlı Uygulama Alanları * Selülit tedavisi * Vücut kontur düzeltmeleri, lokal inceltmeler, bölgesel zayıflama * Sarkık derinin tonus ve elastikiyetini artırma * Liposuction sonrası iyileşme sürecini hızlandırma ve düzensizlikleri ortadan kaldırma diğer estetik ameliyatlar sonrası skarların yumuşatılması ve düzensizliklerin giderilmesi. Lpg İle Selülit Tedavisinin Kilo Vermede (Zayıflamada ) Faydası Olur Mu? LPG ile selülit tedavisi cildin kalite ve görünüşüne etki eder. LPG , zayıflama sürecini hızlandırır,daha etkili şekilde kilo verilmesini sağlar ve cildin sarkmasını önler. Lpg İle Selülit Tedavisinin Etkinliği Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Mıdır? LPG yöntemiyle alınan sonuçlar önde gelen Amerikan ve Avrupa üniversitelerinde yapılan bilimsel çalışmalarda teyit edilmiştir. Selülitlere karşı mücadelenizde dostunuz, sağlığınızın kaynağı LPG, her yaşta kadının faydalanabileceği zamanın yıpratıcı etkilerini geri çeviren etkili bir tedavi yöntemidir. Zamanla dolaşım probleminin artması, selülitin tipik görüntüsü olan portakal kabuğu görüntüsünün oluşmasına ve cildin elastikiyetini kaybetmesine yol açar. LPG yöntemiyle cildin mikrodolaşımı yeniden sağlanarak, bağ dokusunun kendini tamir etmesi böylece cildin tonus ve görünümünün normal haline dönmesi sağlanmaktadır. Uygulama Şekli Haftada iki gün 35’er dakikalık 15-20 seans halinde uygulanır. Hastaya özel LPG kıyafetleri giydirilerek, vücut şekli korunur. Değişim en ihtiyaç duyulan bölgelerde yaratılırken, tedavi gerektirmeyen bölgelerdeki deri tabakasında istenmeyen incelmeler önlenir. Dahası LPG, rahatlatıcı masaj hareketiyle, stresinizi de alır. Her yaş için uygun olan LPG özellikle yaşlanmanın etkilerini gidermekte birebirdir. İlerleyen yaşla birlikte, dolaşım bozuklukları iyice artmakta, selülitin ‘portakal kabuğu’ görüntüsü yerleşmekte ve cilt gevşemektedir. LPG ile selülit tedavisi yöntemi kılcal damarlardaki lokal dolaşımı arttırarak (local microcirculation) bağ dokusunu besler. Böylece cilde diri bir görünüm kazandırır.

10.2-Elektroterapi
Cilt,cilt altı dokular ve derin adale (kas) gruplarının düşük frekanslı elektriksel uyarılarla aktive edilmesi, muskulo-venöz (kas-damar) pompalarının çalıştırılması yöntemidir. Kas gruplarının uyarılması ve çalıştırılması sayesinde; * Bölgesel yağlanmada yağ yıkımı (lipolitik etki) * Cilt sarkmasında toparlanma(sıkılaşma) * Sellülit tedavisi (lipolitik etki ) sağlar. Kullanılan elektroterapi (Örneğin;8 kanallı 16 pedli) cihazı sayesinde ; mevcut sorunlarda tek başına ve / veya diğer yöntemlerle kombine tedavi imkanı sağlayabilmektedir Merkezimizde haftada 3-4 seans olmak kaydıyla toplam 20 seans uygulanmaktadır.Elektroterapinin etkisinin artırılması için, uygulama öncesinde 20 dakika yürüyüş bandı, uygulama sırasında ısı battaniyesi,sonrasında ise pressoterapi (lenf drenaj) cihazı kullanılmaktadır.

11.3- Pressoterapi ya da lenfatik drenaj nedir
Vücudumuzda, kan dolaşımı yanında lenf(akkan) dediğimiz bir sıvının da dolaşımı vardır. Lenf dolaşımının ve kan dolaşımının aksaması vücutta ödeme (şişliğe) neden olur. Ödem oluşmasını kolaylaştıran nedenler ve hastalıklar çok sayıdadır. Günlük hayatta, kilo problemlerinde, en sık karşılaşılan ödem nedenleri şunlardır: · Aktif kas aktivitesinin olmadığı hayat tarzı · Uzun süreli oturmalar, uzun seyahatler, uzun süre ayakta kalmak · Aşırı tuz veya tuzlu gıdaların alımları · Hormonal değişimler(adetlerin belirli dönemleri), gebelik, bazı hormon ilaçlarının veya gebelik önleyici hapların kullanılması · Uygunsuz beslenme tarzı · Sıkı elbiseler Uygulama şekli Merkezimizde her LPG öncesi veya sonrası ve elektroterapi sonrası pressoterapi uygulanmaktadır.Ödem tedavisinde ise uygulama sıklığı kişinin ihtiyaçlarına göre haftada 1-2 seanstır. Cilt ve cilt altı dokuların terapilerinde ideal süre tedaviden cavap almaya bağlıdır. Tedavi sonrasında en az ayda bir kez kontrol seansları ile elde edilen sonuçların, koruma altına alınması yerinde olur.

12.4-Akupunktur
Tedavide kullanılan iğneler ise saç kılı kalınlığında, tek kullanımlık, steril, altın, gümüş veya çelikten yapılmıştırlar. Kullanılan iğne sayısı hastalığın tipine ve hastaya göre değişir, her seansta ortalama 12-26 arası iğne kullanılır, daha çok iğne daha iyi tedavi demek değildir, mümkün olan en az sayıda iğne ile tedavi amaçlanır. Ve İğne batınca çoğu insan bir şey hissetmez bazı kişiler uyuşma, bir şeyler akıyormuş hissi, sivri bir şeyin dokunduğu andaki his ya da anlık hafif bir acı hissederler ama bu hisler asla normal iğnenin verdiği hisleri vermez. Vücut akupunkturunda kullanılan iğneler vücuda batırıldıktan 30 ila 45 dakika sonra vücuttan çıkartılır, kulağa takılan iğneler ise 1 haftaya kadar kulakta takılı kalabilir.

 “Selülit ile Başetme ve Akupunktur” hakkında daha fazla bilgi için lütfen Alanya, Medilase Estetik ve Güzellik Merkezimizi ziyaret ediniz.