Lazer epilasyon cihazlarının farkları ve üstünlükleri nelerdir?

Lazer epilasyon cihazları’nın farkları ve üstünlükleri nelerdir?

Lazer epilasyon, günümüz teknolojisinde epilasyon konusunda gelinen en son noktadır. Lazer epilasyonda amaç, kıl üretimini gerçekleştiren kıl kök hücresini lazer ışığı ile tahrip edip bir daha kıl üretmesini tamamen engellemektir. Tahrip edilerek yok olan kıl hücresinin de bir daha kıl üretmesi mümkün olmadığından epilasyon yöntemleri arasında lazer epilasyon en iyi epilasyon yöntemidir. Lazer epilasyon, her ne kadar kozmetik bir girişim olmasa da, mutlaka doğru lazer teknolojisini uygulayan, doğru lazer epilasyon merkezi tercih edilmelidir. Lazer epilasyon, günümüzde sırf ticari amaç için açılmış işletmelerde ve doktor olmayan kişilerin kontrolünde uygulanmaktadır. Birçok lazer epilasyon merkezleri ve güzellik salonlarında lazer epilasyon uygulaması, eski veya ucuz teknolojiler ile yapılmaktadır. Lazerli epilasyon adı altında lazer teknolojisi olmayan ucuz cihazlar ile lazer epilasyon uygulaması yapılmakta veya günümüzde artık lazer epilasyon amaçlı kullanılmayan bazı lazer türleri ile çalışılmaktadır. Buralarda yapılan lazer epilasyon işlemleri adeta bir modern ağda gibi geçici sonuçlar vermekte, hatta bazen lazer epilasyon sonrası kılların artması, ciltte kalıcı yanık izleri gibi çok can sıkıcı sorunlar ortaya çıkmaktadır. “Defalarca lazer epilasyon yaptırdığım halde netice alamadım” diyen, bana vaat edilenler gerçekleşmeyince karşımda muhatap bulamadım diyen birçok kişi, ancak mağdur olduktan sonra lazer epilasyon hakkında bilgiye ulaşmaya çalışmaktadır. Lazerli epilasyonu bu köşeden anlatmamızın amacı, birçok insanın lazer epilasyon yaptırıp mağdur duruma düşmemesi için konuyu enine boyuna masaya yatırıp bilimsel gerçekler ile en doğru şekilde anlatmaktır.
Gündemde sürekli bu konuyla ilgili duyumlarınız oluyordur. Hangisi daha iyi, en son sistem hangisi, merak ediyorsunuzdur. Gündemi takip etmek gerekli ancak gündem maalesef ilimle paralel değişmiyor. Bugün sizlere cihazlar konusunda ilim dünyasının kesin olarak kabul ettiği lazer sistemlerinden bahsedeceğim.
Lazer epilasyon cihazları : Alexandrite lazer: Türk insanı genellikle çok koyu olmayan ten rengine ve koyu renk kıl yapısına sahiptir, bu nedenle alexandrite lazer epilasyon için en uygun yapıdadır. Alexandrite lazer, derindeki kıl köküne dek ulaşarak kalıcı sonuç sağlar ve bu başarıyı sağlarken kalıcı yanık sorununa yol açmaz. Cihaz, cilde 3 santimden atış yaptığından hijyen açısından sorun yaşanmaz.
Lazer epilasyon cihazları : NdYag lazer: Bazı merkezlerin “Lazer epilasyon bronz ciltte, yazın dahi uygulanabilir” diye tanıtım yaptığı NdYag lazer, yüzeysel etki yaptığından derindeki köklere etki etmeyebilir, seans sayısı çok uzayabilir, kalıcı epilasyon başarısı düşebilir. NdYag lazer fazla acı hissi verdiğinden lazer epilasyon tedavisinin yarım kalma ihtimali yüksektir. NdYag kullanımında bir diğer risk ise uzmanlar tarafından yapılmazsa ciddi ve kalıcı iz bırakan yanık ihtimalinin mevcut olmasıdır.
Lazer epilasyon cihazları : Işık bazlı sistemler: (IPL, mavi ışık, fotoepilasyon gibi) Bunlar gerçek lazer epilasyon değillerdir, sadece yoğunlaştırılmış ışık sistemleridir. Bu yöntemler derindeki köklere ulaşıp kıl kökünü tahrip gücüne sahip olmadıklarından daha ziyade bir modern ağda yöntemi olarak kabul edilir ve kalıcı etki gösterebileceği gibi geçici etki de gösterebilirler. Uygulama sırasında cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.
Lazer epilasyon cihazları : Diode lazer: Diyot lazerler sadece ince, zayıf kıllarda başarılıdır, yüz kıllarında olumlu sonuçlar verebilmektedir. Kalın ve kökleri daha derinde olan vücut kılları için lazer epilasyonda önerilmez. Sadece yüzünüzde ince ve açık renkli tüyler için tercih edebilirsiniz. Lazer epilasyon uygulamada, cihaz cilde temas ettiğinden hijyen açısından sorun olabilir.
Lazer epilasyon cihazları : Radio Frequency (RF): Radyo frekans dalgalarıdır, lazer değildir. Açık renkli, beyaz, sarı kılları yok edeceği iddia edilmekteyse de tarafsız çalışmalarda sadece kıl köklerinde geçici nem azalması sağladığı, zamanla kılın tekrar eski haline geldiği saptanmıştır.
Bazı cihazlar bu RF’ye (Radyo Frekans) ek olarak “IPL” veya “Diode lazer” epilasyon sistemlerini de birlikte kullanır. Lazer epilasyon yaptırmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka araştırmanızı tavsiye ediyoruz. Hangi sistemin sizin için daha iyi olacağına kendiniz, araştırdıktan sonra karar verin.