Gençlik Enjeksiyonları

Sadece tek bir seansta ve bir saatten daha az bir sürede yüzünüzdeki çizgileri, kırışıklıkları silmek mümkün.

Sadece tek bir seansta ve bir saatten daha az bir sürede yüzünüzdeki çizgileri, kırışıklıkları silmek mümkün.

Güzellik sektöründe kendine sağlam bir yer edinen ve artık neredeyse bir anti-aging krem kadar sık rastlanan dolgu ve botoks enjeksiyonlarının, günümüzde yaşlanmayı geciktirme yaklaşımını kökten değiştirdiği bir gerçek. Yaşla ilgili değişikliklerden en belirgini, tedavi edilmediği takdirde zamanla daha da belirginleşen ince çizgiler ve kırışıklıklardır.

Botoks Etkisi
Yaşla ilgili en belirgin değişimlerden biri yıllar geçtikçe derinleşen, yüze adeta yerleşen çizgilerdir. Cildi çizgi ve kırışıklıklardan korumanın en etkili yolu önlem almaktır. Dr. Mustafa Karataş problem henüz oluşmadan önlem almanın problem ortaya çıktıktan sonra tedavi etmeye çalışmaktan çok daha kolay ve etkili olduğunu söylüyor. “İyi bir cilt bakımı, güneşin zararlı etkilerinden korunmak ve uzman ellerde uygulanan botoks enjeksiyonları etkili bir korunma planının en önemli koşullarıdır. Doğal ve daha genç bir görünüm için kaşların arasındaki, alındaki, gözlerin dış kısmındaki ve ağzın üst kısmındaki çizgilere karşı geç kalmadan önlem almak gerekir. Yüze botoks yaptığınızda sadece var olan kırışıklıkları yok etmekle kalmaz, ileride oluşacak olanları da önlemiş olursunuz.”
Dr. Mustafa Karataş, botoks enjeksiyonlarının kırışıklık oluşumunu önlemek amacıyla kas hareketlerini azaltmak üzere formüle edildiğini söylüyor ve ekliyor: “Botoks yüze ifade veren kasları gevşettiği için bu kasların üzerindeki derinin düzgün kalmasını sağlıyor, dolayısıyla da hem ileride oluşacak kırışıklıklar engellenmiş oluyor hem de cildin yüzeyini pürüzsüzleşiyor.”

Destek güç: Dolgu maddeleri
Peki, ya yüzünüzde mimik yokken de çizgiler, kırışıklıklar varsa. Dr. Mustafa Karataş “Botoks, çizgileri henüz oluşmadan önlemekte en etkili tedavidir. Ama bu çizgiler zaten oluştuysa, yani yüzde hareket yokken de kırışıklık izi görülüyorsa yine botoks öneriyorum. Böylece çizgilerin daha da derinleşmesi önlenebilir” diyor ve ekliyor: “Ancak şu kuralı unutmayın, yüzünüzü serbest bıraktığınızda görünen kırışıklıklar, güldüğünüz zaman yüzünüzde oluşanlardan daha önemlidir. Çünkü bu, artık yerleşmiş çizgileriniz olduğunu gösterir. Bu noktada artık çizgileri silmek için botoks yeterli olmaz. Devreye hyalüronik asit bazlı dolgu maddeleri de girmeli, kombine tedaviler uygulanmalıdır.”
Dr. Mustafa Karataş “Hyalüronik asit aslında vücutta doğal olarak bulunan bir madde” diyor. “FDA onaylı dolgu maddeleri bu molekülün sentetik bir formunu içeriyor. Bu dolgular sayesinde ince çizgi ve kırışıkları gidermek ve yüz kontörünü biçimlendirmek mümkün.” Kalıcılıkları 6-12 ay kadar süren hyalüronik asit bazlı dolgu maddelerinde hedeflenen soruna yönelik farklı enjeksiyon teknikleri ön plana çıkıyor. “Mustafa Karataş, hyalüronik asit içeren dolguların kemiğin üst kısmına, yani derin dokuya enjekte edilmesiyle yüzdeki kırışıklıkları içeriden dışarıya doğru doldurabildiğini söylüyor ve ekliyor: “Tabii şunun altını çizmek çok önemli: En etkili sonuçları botoks ve dolgu maddelerinin bir arada uygulanması ile alıyoruz”

“Hedef sıfır çizgi olmamalı”
Hızlı ve anında sonuç veren dolgu uygulaması ile hastalar anında sonuç alıyor. Bu işlem sizi gündelik yaşamınızdan uzaklaştırmadığı için de çok popüler. Yüze anında daha genç bir görünüm veren bir tedaviyi yaptırıp hemen ardından işinize geri dönebiliyorsunuz.
Ancak Dr. Mustafa Karataş’ın bir uyarısı var: “Hedef sıfır çizgi olmamalı. Yüzünüzdeki kırışıklıkların her birinden kurtulmak zorunda değilsiniz. Cildinizdeki en minik kırışıklıklardan bile kurtulmak istersiniz. Ama buna takarsanız, yüzünüzün doğal görünümünü feda edersiniz. En iyisi en belirgin olanların görünümünü yumuşatmaktır.”

Kaynak: Dr. Mustafa Karataş