Cilt Bakımı Uygulaması

Cilt Bakımı

1.Cilt Bakımı : Cildin Yapısı
Cildimiz, vücudumuzun dış yüzeyini kaplayan, kendini yenileyen ve sürekli nefes alan yaşayan bir organımızdır. Cildimiz üç ayrı tabakadan oluşur. Üst deri (epidermis) Orta deri (dermis) Alt deri (hypodermis) Üst Deri (epidermis) : Kendisini 28 günde bir sürekli yeniler ve yeni hücreler meydana gelir. Eski ölü hücreler yüzeyden atılır. Üst deri, koruyucu tabakası sayesinde dış çevre etkilerine karşı cildi korur. Üst deri aracılığıyla cildimizden toksin maddeler dışarı atılır ve kozmetik ürünler emilir. Orta Deri(dermis) ve Alt Deri(hypodermis) : Isıya ve soğuğa karşı koruma sağlar. Vücut ısısını damarları büzmek ve genişletmek suretiyle dengeler. Nem oluşumu ve nemin tutulması sayesinde cildin nem dengesi bu tabakada düzenlenir. Kolajen ve elastin lifleri cildin elastikiyetinden ve nem dengesinden sorumludur. Cildimizi stres, UV ışınları, dengesiz beslenme, ,sigara,alkol,çevre kirliliği gibi faktörler olumsuz etkiler. Bu durum, ciltte kolojen – elastin dokuda ve nem bazında azalmalara sebep olur.Doğal yaşlanma süreci de buna eklendiği zaman cildimizde oluşan hasarlar maksimum seviyeye ulaşır.Bu da beraberinde sağlıksız ve yıpranmış yaşlı bir cilt getirir. Ciltte erken yaşta oluşabilecek deformasyonları önleyebilmek mümkündür ve yaşlanma izleri gözle görünür şekilde azaltılabilir. Bunun için dengeli beslenme, düzenli uyku, stres ve güneş ışınlarından korunmanın yanı sıra kişisel ve profesyonel bakımlarla ürün destekleri gerekmektedir.

2.Cilt Bakımı : Cilt Tipleri
Cilt tipi altıya ayrılır. 1) Normal cilt: Normal cilt kadife yumuşaklığında kaygan, küçük gözenekli, kan dolaşımı iyi, ve genellikle hassas olmayan cilt tipidir.Siyah nokta pullanma ve parlaklığa pek rastlanmaz.Yağ ve ter bezleri iyi çalıştığı için cilt üzerinde koruyucu bir tabaka vardır. 2)Kuru cilt: Genellikle solgun, yağ ve nemden yoksun, gergin ve zayıftır. Pullanmaya meyillidir. Parlaklığını kaybetmiş pürüzlü ve mat olup kaşıntı hissi vardır. Soğuk ve diğer fiziksel etkenlere karşı hassastır. Erken dönemde kırışmaya ve yaşlanmaya yatkındır. İtinalı temizlik ve bakım ister. 3)Karma cilt: Çok sık karşılaşılan cilt tipidir. Bu cilt tipinde “T” bölgesi olarak adlandırılan burun ve çene bölgesinde yağlanma, geniş gözenekler, yanak bölgesinde ise kuruluk ya da normallik gözlenir. Burun ve çene bölgesi komedon oluşumuna müsaittir. Rahatsız edici yağlanma ve parlama varsa tedavi edilmelidir. 4)Yağlı cilt: Yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanması söz konusudur. Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir.Akne oluşumuna yatkınlık oranı çok yüksektir. Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dıştan gelen olumsuz etkilere karşı diğer cilt tiplerine göre nispeten daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur. 5)Hassas cilt: Dış etkenlere karşı kolaylıkla alerjik tepki ve duyarlılık gösterir. Epidermis ince gergin ve kılcal damarlar yüzeye yakındır. Son derece özenli ve dengeli bakım gerektirir. 6)Olgun cilt: Vücut yaşlandıkça faaliyetleri de yavaşlar. Hücre yenilenme hızı düşer,yağ salgısı ve nem oranı azalır.Epidermis yapısı incelir ve bağ dokusu gevşer. Bu cilt tipinin hücre yenilenmesini teşvik edici, besleyici ve kırışık oluşumunu önleyici bakımlar ve ürünlerle desteklenmesi önemlidir. Bu bilgiler ışığında, profesyonel bakımlar cildin yapısı ve ihtiyacına yönelik olarak yapılırsa, anlamlı ve başarılıdır.

3.Cilt Bakımı
Genel anlamda cilt bakımını tanımlamak gerekirse; cildin analiz edilerek ihtiyaçları doğrultusunda yapılan işlemlerin ortak adına “cilt bakımı” denir. Üç şekilde cilt bakımı yapılır. 1. Günlük Bakım: Sabah ve akşam olmak üzere iki defa yapılmalıdır. Makyaj artıkları, toz, sigara dumanı cildin salgısında bulunan bazı maddelerin ciltten arındırılması amacıyla yapılmalıdır. Temizleme işlemi yüzeyeldir ve önemlidir. Yüz suyla yıkandıktan sonra avuca alınan cilt temizleyici ürünüyle dairesel hareketler şeklinde cilde yedirilir. Daha sonra bol su ile cilt durulanır. Kağıt havlu yardımıyla cilt kurulanır. Göz pedi üzerine dökülen tonik cilde tamponlanır. Gündüz ise gündüz kremi, gece ise uygun gece kremi hafif masaj yapılarak cilde yedirilir. Göz çevresi için ayrıca uygun göz çevresi kremi uygulanır. Bu işlem sağlıklı bir cilde sahip olmanın temel kurallarından biridir. 2. Haftalık Bakım: Cildin derin temizlenmesi ve ihtiyaçlarının daha ayrıntılı giderilme şeklidir. Haftada bir ya da iki kez uygulanır. İlk işlem günlük bakımdaki gibi temizlemedir. İkinci aşamada peeling yapılmalıdır.(granüllü kremler)Elimizle yada yüz için üretilmiş fırçalarla ovma işlemi dairesel hareketler şeklinde göz çevresi hariç yapılmalıdır. Daha sonra yüze ve göz çevresine masaj uygulanır. Ardından da soğuk kompres yapılır. Daha sonra cilt tipine uygun maske cilde sürülür.(göz çevresi hariç)15dakika bekletilir. Yüz yıkanır. Tonik ve nemlendirici yardımıyla işlem tamamlanır. 3. Profesyonel Bakım: a)Aylık standart bakım: Kişinin kendisinin yapamayacağı özellikte olup uzman ve ehli kişiler tarafından yapılması gerekir. Tüm uygulamaların ötesinde cildin derinlemesine temizlenebildiği özel bir bakım çeşididir. Cildin analizi yapıldıktan sonra ihtiyaçları belirlenir. Yapılacak her bir bakım kullanılan cihazların yardımıyla derinin alt tabakalarına ulaşılarak yapılabildiğinden günlük ve haftalık bakımlardan daha kapsamlı olup kişiye özeldir. aylık profesyonel bakımlarla cildi son derece , sağlıklı ve canlı tutmak mümkündür. b)Kür bakımları: Aşırı sorunlu ciltlerde yapılan uygulama şeklidir.akne, olgun cilt ,hassas cilt tiplerinde sorunu tamamen gidermeye yönelik yapılan kür bakımları çok daha özel ve dikkat gerektiren uygulamalar olup ciltteki deformasyonları tamamen yok eder.eğer tedavi edilmezse kalıcı olabilecek hasarlardan korur. bu uygulamalar cildin sorununa göre arka arkaya 2-6 seans arasında yapılır.sadece merkezimizde bulabileceğiniz el yapımı özel bitkisel formüllerin desteğiyle mucize sonuçlar alınmaktadır. Tüm bu bakımların yanı sıra ürün desteği almak gereklidir.Ürün seçimi çok önemli olup uzman kişiler tarafından cildin yapısı, yaşı ve de ihtiyaçları doğrultusunda önerilmelidir.Yanlış ürün kullanımı ciltte istenmeyen bir çok olumsuz etki oluşturabildiği gibi cildin genel yapısını da bozabilir.

4.Cilt Bakımı : Oksijen Terapi
Cilde doğal oksijen verilerek yapılan oksijen terapi yurtdışında yıllardır uygulanmaktadır. Cilt ve vücut bakımında da uygulanan oksijen basıncı 0,6 bar ile 1 bar arası değişmektedir. Yoğunlaştırılmış bu oksijen basıncı uygulamaların sonuçlarını ve oksijen aktivitörlü ürünün etkilerini arttırmaktadır. Bu bakımlarda kullanılan özel kozmetik ürünün içerisinde A,C,E vitaminleri, aleo vera bitki özü ve oksijen aktivitörlü sıvı bulunmaktadır. Yukarıda içeriğini belirttiğimiz özel ürün ve oksijen cilde ilk püskürtüldüğü anda bile,1 bar basıncında etkisi ile cildin alt katmanlarına ulaşabilme özelliğindedir. Dolayısı ile ürünün herhangi bir baskı yöntemi ile yedirilmesine gerek yoktur. Oksijen terapi uygulanmaya başlandığı ilk andan itibaren, oksijen aktivitörlü ürün ve oksijen cildin alt katmanlarına kadar ulaşarak kan dolaşımını hızlandırır, toksinlerin atılmasını sağlar, cildin hücre metabolizmasını çalıştırarak hücre yaşlanmasını geciktirir. Oksijen terapi cilde belirli bir basınçla uygulandığı için masaj etkisi yapar ve böylelikle kolajen ve elastin sentezini uyarır. Cildimizdeki hücrelerin görevlerini yerine getirebilmeleri için enerjiye ihtiyaçları vardır, genç ciltlerde bu tarz problemler yoktur. Çünkü epidermis yeteri kadar oksijen ve besini rahatlıkla alabilmektedirler. Yaş ilerledikçe serbest radikaller, hatalı beslenme, yanlış kullanılan kozmetikler, sigara tüketimi ve özellikle güneşin zararlı etkileri cilt hücrelerimize zarar vermektedir, böylece cildimiz yıpranmaya, incelmeye, lekelenmeye, kırışmaya ve sarkmaya başlamaktadır. Kısacası oksijen olmazsa hayat olmaz, metabolizma çalışmaz, cilt ve vücut hücrelerine enerji gitmez, hücreler yenilenmez ve böylece yaşlanma süreci başlamış olur. Oksijen Terapi Ne Sağlıyor? 1) Cildin alt katmanlarına ulaşan oksijen metabolizmayı hızlandırarak, vücutta biriken toksinleri atılmasını sağlıyor. Bunun sonucu toksin birikimine bağlı oluşan akne, sivilce ve siyah nokta oluşumu gibi sorunlar ortadan kalkıyor. Bir başka deyişle cildin yağ salgılaması dengeleniyor. 2)Kırışıklıklarda gözle görülür bir azalma sağlar. 3) Cildin destek dokusunu oluşturan kolajen ve elastin seviyesini arttırır. 4) A,C,E vitaminleri antioksidan etkisi gösterir. 5) Cildin nem ihtıyacını sağlar. 6) Gözaltı torbalarının giderilmesine yardımcı olur. 7) Güneş ve sivilce izlerinin geçmesini sağlar. 8) Dokuların canlanmasına yardımcı olur 9) Cilt canlı, berrak ve pürüzsüz bir görünüm alır. 10) Ciltteki sarkma ve deformasyonları azaltarak gergin bir görünüm sağlar.

 “Cilt Bakımı” hakkında daha fazla bilgi için lütfen Alanya, Medilase Estetik ve Güzellik Merkezimizi ziyaret ediniz.